sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaPolskaWarszawaBazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie – historia, architektura i sztuka

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie jest najstarszą i największą świątynią w Warszawie. Została wzniesiona w XIV wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków miasta.

Bazylika znajduje się na Starym Mieście, przy ulicy Świętojańskiej. Jest to duży, gotycki kościół, którego fasada jest ozdobiona rzeźbami i pinaklami. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, w tym ołtarz główny z XVI wieku, który jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Polsce.

Historia

Pierwsza świątynia na miejscu obecnej bazyliki została wzniesiona w XIII wieku. W XIV wieku została przebudowana w stylu gotyckim. W XV wieku kościół został rozbudowany i otrzymał nową fasadę.

W XVI wieku w bazylice odbywały się ważne wydarzenia historyczne, takie jak koronacja króla Zygmunta III Wazy w 1596 roku. W tym czasie kościół był również miejscem spotkań polskich patriotów, którzy przygotowywali się do powstania przeciwko Rosji.

W czasie II wojny światowej bazylika została zniszczona w wyniku bombardowań i podpaleń. Po wojnie została odbudowana i od 1981 roku jest bazyliką archikatedralną archidiecezji warszawskiej.

Architektura

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela jest dużym, gotyckim kościołem. Jej fasada jest ozdobiona rzeźbami i pinaklami. Wnętrze świątyni jest podzielone na trzy nawy. Nawa główna jest ozdobiona sklepieniem gwiaździstym.

Wnętrze

Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione. W nawie głównej znajduje się ołtarz główny z XVI wieku, który jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Polsce. Ołtarz jest wykonany z drewna i zdobiony rzeźbami i malowidłami. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Łaskawej, który jest czczony przez wiernych.

W bazylice znajdują się również inne cenne dzieła sztuki, w tym obrazy, rzeźby i witraże. Wśród nich znajdują się:

  • Obraz Matki Boskiej Łaskawej z XVI wieku
  • Obraz św. Jana Chrzciciela z XVI wieku
  • Obraz św. Stanisława Kostki z XVII wieku
  • Rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku
  • Witraże z XIX wieku

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela jest jednym z najważniejszych zabytków Warszawy. Jest to miejsce o bogatej historii i kulturze, które warto odwiedzić.

Polecamy również wpis: Co warto zobaczyć w Warszawie oraz Stare Miasto w Warszawie

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Most Popular

Recent Comments